0

Клавіатури

Клавіатура є основним пристроєм для введення даних у персональному комп'ютері. Конструктивно вона складається з набору клавіш, електронних схем дешифрації та вбудованого контролера, кабелю та роз'єму для підключення до системного блоку (клавіатури портативних комп'ютерів, наприклад ноутбуків, вбудовані безпосередньо в системний блок). Всі клавіші клавіатури пов'язані з вимикачами, які замикають ланцюг у разі натискання клавіші та розмикають – у разі відпускання цієї клавіші. Вимикачі можуть бути механічними, виконаними у вигляді кнопок із пружинами; ємнісні, в яких переміщення стрижня кнопки змінює стан пов'язаного з нею конденсатора; мембранними, в яких усі вимикачі з'єднані в один модуль, що складається з декількох шарів (угорі розташовуються гумові ковпачки для кожної клавіші, під ними прокладка з отворами та схема контактів, що проводять). Клавіатури на мембранних перемикачах нині є найпоширенішими. Існують також сенсорні клавіатури, в яких роль клавіш/вимикачів відіграють струмопровідні контактні майданчики, що реагують на посилення різниці потенціалів при торканні. Контролер клавіатури перетворює сигнали, що надходять від вимикачів, в унікальні для кожної клавіші номери - сканкоди (scan codes), які потім передаються в системний блок. Сучасні клавіатури підключаються до системного блоку через 6-контактний miniDIN-роз'єм (званий PS/2) або USB, існують також бездротові рішення на базі ІЧ-хвиль або технології Bluetooth.На стандартній клавіатурі є близько 60 клавіш з літерами, цифрами, знаками пунктуації та іншими символами, що зустрічаються в друкованих текстах, а також близько 40 клавіш, призначених для керування комп'ютером та виконання програм. Продубльовані клавіші керування курсором та клавіші Ctrl та Alt. У клавіатурах, призначених для використання з конкретними операційними системами, є ряд спеціальних клавіш, наприклад клавіші виклику головного меню Пуск (Start) і контекстного меню для ОС Windows. (Крім того, клавіша Start у поєднанні з іншими клавішами дозволяє швидко виконати деякі дії. Наприклад, швидко викликає вікно System Properties, а рівносильно команді Minimize All Windows).
Деякі різновиди клавіатур:
Розширена клавіатура (enhanced keyboard) - клавіатура, що містить 101 і більше літерно-цифрових, функціональних та керуючих клавіш.
Літерно-цифрова (символьна) клавіатура (alphanumeric keyboard) - частина клавіатури, призначена для введення в комп'ютер даних у вигляді букв, цифр та інших символів. Її елементами є буквено-цифрові кнопки.
Функціональна клавіатура (Function Keyboard) — частина клавіатури, призначена для ініціювання виконання системою певних функцій та/або операцій. Елементами функціональної клавіатури є функціональні клавіші, роздільне або спільне використання яких з іншими (у тому числі літерно-цифровими клавішами) забезпечує виконання дій, визначених відповідною активною (тобто чинною зараз) програмою.

Схожі статті